Szeretnénk végigkalauzolni kedves látogatóinkat a Pick Szeged Zrt. és legismertebb terméke a PICK Téliszalámi történetén az 1869-es alapítástól napjainkig:
Pick Márk terménykereskedő megalapítja vállalkozását. Iparigazolványt kér, melyben “terménybizományos üzlet ipargyakorlási szándékát” jelenti be, s miután az előírásoknak megfelel, Szeged szabad királyi város iparűző lajstromába 175. szám alatt bejegyzik. Néhány mázsás tételben készítenek szalámit, hasonlóan más termény- és paprikakereskedéshez.
Pick Márk kifejezetten szalámikészítésre kér iparengedélyt, majd megkapja a hentesiparra szóló jogosítványt is.
A Pick cég részt vesz a nagyszabású millenniumi kiállításon
A szalámigyárat áthelyezik a Felső Tisza partra, a Zsótér és Maros utca közötti részre. A gyárterületet a Pick család részletekben vásárolja meg.
A Pick gyár a párizsi világkiállításon szalámijáért bronzérmet kap. A Pick gyár a magyar élelmiszeripar egyik legjelentősebb üzemévé, a PICK szalámi pedig világmárkává válik.
A Pick család megveszi a csődbe ment Tiani Szalámigyárat, így a Felső Tisza parti teljes ingatlan a család tulajdonába kerül. Az új telepet fekvése különösen alkalmassá teszi a szalámikészítésre, mert az állandó hűs tiszai levegő kedvező klimatikus viszonyokat biztosít az érleléshez. Az üzletet özv. Pick Márkné és fivére, Weisz Mihály vezeti, majd 1906-tól legidősebb fiú, Pick Jenő is belép a cégbe társtulajdonosként, aki hatalmas szerepet vállal a vállalat felvirágoztatásában.
Az első világháború a szalámigyárakat tétlenségre kárhoztatja, az összes raktárkészletet lefoglalják a hadsereg számára. A termelés 1920-ban indul újra.
A Pick-nél vízzel hűtött levegőt vezetnek az egyik füstölőbe, amely így használhatóvá válik mesterséges érlelésre melegebb időben is.
Brüsszelben a világkiállításon elismerő oklevéllel jutalmazzák a cég gyártmányait.
Pick Jenő októberben bejelenti, hogy több évig tartó kísérletezést követően sikerült nyáron is szalámit előállítani, melyet gyártani kezd. Ezzel az innovációval a cég újabb komoly piaci előnyökre tett szert.
Hadimegrendelésre konzervet és kenőmájast gyártanak, szalámi csupán alkalmi megrendelésekre készül, kis tételekben.
Március 26-án az üzemi bizottság elnöke felkeresi irodájában Pick Jenőt. Bemutatja neki megbízólevelét, amelynek értelmében a Minisztertanács kinevezi őt a vállalat vezetőjének. A volt tulajdonost átkíséri lakására, ráfordítja a kulcsot arra a vasajtóra, amely elválasztja a gyár épületét a Pick-háztól. Pick Jenő többet nem lép be az államosított üzembe.
A korábban a szalámigyártással és zsírolvasztással foglalkozó gyár hentesáru készítését és a város tőkehúsellátását is vállalja. A szalámitermelés anyagellátási nehézségek miatt akadozik, ugyanakkor megkezdődik a csemegeszalámi gyártása. Az üzem exportra és országos fogyasztásra egyaránt termel szalámiféleségeket és hentesárut.
Megkezdődik az új szalámigyár építkezése a régi vágóhíd területén. A több mint egymilliárd forintos beruházás első szakaszában a húsfeldolgozó építése 1973-ra, a sertésvágó és zsírolvasztó üzem 1974-re fejeződik be. Párhuzamosan elkészül a laboratórium és a központi irodaház. Az építkezés látványos szakasza a 63 méter magas szalámiérlelő torony.
Június 30-án a Pick részvénytársasággá alakul át, a szegedi cégbíróság augusztusban jegyzi be a 2,27 milliárd forint alaptőkéjű céget PICK SZEGED Szalámigyár és Húsüzem Részvénytársaság néven.
Novemberben kezdődik a PICK-részvények nyilvános kibocsátása. Az első körben 100 ezer darab ezer forint névértékű részvényt készpénzért, 113 500 darab részvényt pedig kárpótlási jegyért lehet megvásárolni.
1992. december 21-én a PICK részvényeket bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére. A nagy érdeklődés mellett már az első nap 21 ezer darab részvény forog. Az első három nap forgalma árfolyamértékben 35 millió forint.
Az Európai Közösség Tudományos Állategészségügyi Bizottsága átminősíti a PICK szalámit, így az - a pármai, illetve serrano sonkához hasonlóan – „hosszú érlelési idejű termék” besorolást kap.
Az év elejétől a Pick önállóan végzi exportját. Így lehetővé válik a közvetlen vevőkapcsolat kialakítása illetve erősítése az exportpiacokon.
Szeptembertől indul az ISO 9001 szabvány szerinti minőségbiztosítási rendszer hivatalos (auditált) működése.
Az alapítás 130. évfordulója tiszteletére rendezett jubileumi ünnepség keretében megnyílik Szegeden a PICK Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum.
A Társaságban jelentős tulajdonrészt szerez az ARAGO Befektetési Holding Rt.
Új tulajdonos a DÉLHÚS Rt., mely 2006-ban beolvad a Pick Szeged Zrt-be, ezzel egy nagyjából 30%-os hazai húsipari részesedéssel rendelkező nagyvállalat jön létre, mely messze a legnagyobb a hazai hasonló profilú vállalkozások között. A cégcsoport Bonafarm Csoport néven Magyarország vezető agrárvállalatává válik.
Az Európai Bizottság védett eredetűnek minősíti a szegedi szalámit. A védett termékek uniós listáján levő 800 cikk között ez az első magyar termék, a világon más termék ilyen névvel nem forgalmazható.
Külképviseleti iroda nyitása Japánban.
A német ALCISA&PICK GmbH után a Pick Szeged Zrt. második külföldi leányvállalata Moszkvában jön létre 2008-ban.
Az alapításának 140 éves évfordulóját ünneplő Pick Szeged Zrt. elnyeri a minőségközpontú tevékenység egyik legrangosabb magyarországi elismerését, a Magyar Agrárgazdasági Minőség Díjat (MAMD).
A Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyja a Bonafarm Zrt. tulajdonszerzését a Herz Szalámigyár eszközei felett. Ezzel ismét a cégcsoporthoz kerül Magyarország egyik legismertebb márkája, a HERZ. Szeptemberben sikerrel térnek vissza az üzletek polcaira a HERZ termékek.
A Pick Szeged Zrt. a folyamatos kiváló minőséget elismerő „Gazdasági Nívódíjat” nyeri el.
Március végén sikeres IFS, BRC és ISO 22000 szabvány szerinti auditot könyvelhet el a Vállalat.
A Pick Szeged Zrt. az egyetlen olyan húsipari vállalat, amely két hungarikummá nyilvánított termékkel büszkélkedhet. A Hungarikum Bizottság döntése értelmében, 2014 márciusában a PICK Téliszalámi, majd májusban a HERZ Classic Téliszalámi is hivatalosan Hungarikum lett.
AZ EOQ MNB Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottsága által kiírt Nagyvállalatok minőség-innovációi kategóriában cégünk pályázatot adott be a Pickstick Snack csemege és csípős kolbász innovatív fejlesztése és piaci bevezetése címmel. 2016. november 9-én Budapesten a Szent – Gellért Hotelben tartott konferencia és kiállítás keretében mutattuk be az innovációt és a Pickstick termékeinket. A pályázatunk sikeres, 2016. évi Nemzeti Díjnyertes lett. Ezáltal jogosult az európai pályázaton részt venni, mely esemény Prágában lesz 2017. február 2-án.
A Pick Szeged Zrt. elnyerte a legvonzóbb munkáltatónak járó különdíjat a Randstad Award-on az FMCG szektorban. A díjat a világ legnagyobb független munkáltatói márka felmérése (Emploxer Brand Research) alapján ítélik oda, a megkérdezett munkavállalók által – többek között a karrierlehetőségek, továbbképzések, a foglalkoztatás hosszú távú biztonsága, illetve a munka és magánélet egyensúlya szempontjából - a legjobbnak értékelt cégeknek. Társaságunk olyan nagy munkáltatókkal, mint például az Audi-Hungária, Mercedes-Benz és a Lego került be a díjazottak körébe.